Czym jest stan surowy zamknięty?

Beton

Stan surowy zamknięty co to? Najprościej rzecz ujmując, jest to etap budowy domu lub innego budynku. To pojęcie może być nieznane dla wielu osób, zwłaszcza dla tych, którzy nie są związani z branżą budowlaną. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest stan surowy zamknięty oraz omówimy różnice między stanem surowym zamkniętym a innymi fazami budowy domu oraz podpowiemy, co dalej po stanie surowym zamkniętym.

Stan surowy zamknięty co to?

Co to jest stan surowy zamknięty? Otóż stan surowy zamknięty jest etapem budowy, który charakteryzuje się tym, że budynek jest już "zamknięty" - surowy stan oznacza, że wykonane zostały prace związane ze wznoszeniem konstrukcji zewnętrznych, takich jak ściany zewnętrzne, dach, stolarka okienna i drzwiowa. Innymi słowy, budynek osiągnął etap, w którym jest szczelny i chroni wnętrze przed wpływem warunków atmosferycznych. W ramach stanu surowego zamkniętego nie są jeszcze wykonane prace wykończeniowe ani instalacyjne. Oznacza to, że nie ma jeszcze wylewek, tynków, instalacji elektrycznych, hydraulicznych czy ogrzewania. Podłogi mogą być tylko betonowe, a ściany zewnętrzne mogą być tylko wykonane z cegły lub innych materiałów budowlanych. Wewnątrz domu widać gołe ściany i stropy.

Kiedy wykonuje się wylewki?

Wylewki są jednym z elementów prac wykończeniowych, które są wykonywane po etapie stanu surowego zamkniętego. **Po zakończeniu prac konstrukcyjnych i zamknięciu budynku można przystąpić do układania wylewek na posadzkach. **Wylewki mają za zadanie wyrównać podłogę, stworzyć idealnie gładką powierzchnię oraz zapewnić odpowiednią wytrzymałość.

Czym różni się beton towarowy od betonu architektonicznego?

Beton towarowy to standardowy beton o wytrzymałości dostosowanej do konkretnych warunków obciążenia i przeznaczenia pomieszczeń. Beton towarowy jest ekonomiczny i spełnia podstawowe wymagania opisane w normach i prawie budowlanym, które definiują między innymi odporność na ściskanie, wytrzymałość mechaniczną oraz poziom izolacyjności termicznej i akustycznej. Produkcja betonu odbywa się w sposób zautomatyzowany, co przekłada się na wysoką jakość mieszanki. Z kolei beton architektoniczny, zwany również betonem dekoracyjnym,** jest materiałem wykończeniowym i ma wartość przede wszystkim wizualną.** Jego skład jest modyfikowany poprzez dodatki chemiczne i pigmenty, co pozwala uzyskać różne kolory, tekstury i wykończenia powierzchni. Charakterystyczne dla betonu smugi i wżery pozwalają osiągnąć oryginalne efekty w aranżacjach wnętrz. **Beton architektoniczny w odróżnieniu od towarowego sprzedawany jest w formie gotowych do montażu płyt. **Betoniarnia wykonuje płyty o różnych wymiarach i grubościach. Jest to okładzina ścienna, która może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Stan surowy zamknięty — czym różni się od stanu surowego otwartego i stanu deweloperskiego?

Stan surowy otwarty to etap, w którym wykonane zostały prace związane z konstrukcją zewnętrzną, takie jak ściany i dach, ale budynek nie jest jeszcze szczelny. Oznacza to, że brakuje stolarki okiennej i drzwiowej. Stan deweloperski, natomiast, jest bardziej zaawansowanym etapem budowy, w którym budynek jest już całkowicie zamknięty i wykończony zgodnie z podstawowymi wymaganiami. Oznacza to, że wewnątrz domu znajdują się już wylewki, instalacje elektryczne, hydrauliczne, a ściany mogą być pokryte tynkiem. Jednak prace wykończeniowe, takie jak montaż podłóg, malowanie ścian czy montaż armatury łazienkowej, nadal nie zostały wykonane.

Stan surowy zamknięty co dalej?

Stan surowy zamknięty to istotny etap w budowie domu, który wymaga starannego planowania, koordynacji prac oraz współpracy z różnymi specjalistami. Pozostaje jedynie pytanie: stan surowy zamknięty co dalej? Otóż po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego** pozostaje jeszcze wiele prac do wykonania, aby dom mógł zostać ukończony pod klucz.** Prace wykończeniowe obejmują m. in.:

  • Układanie podłóg
  • Malowanie ścian
  • Montaż instalacji
  • Montaż stolarki wewnętrznej
  • Wykończenia łazienek i kuchni
  • Montaż systemu ogrzewania i klimatyzacji
  • Wykańczanie elewacji Po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych dom jest gotowy do odbioru i oddania do użytku.
Zadzwoń do nas!

Oferta dla twojej firmy

Kontakt z działem handlowym

Beton.pl Sp. z o.o.
ul. Złota 59
00-120 Warszawa, Polska

Sprzedaż
kontakt@betonpl.eu
+48 605 912 113

BETON.pl Sp. z o.o. © copyright 2021, wszystkie prawa zastrzeżone NIP 5252874037 , REGON: 389766781, Kapitał zakładowy 2 000 000,00 PLN