Beton architektoniczny - jak kłaść?

Beton

**W ostatnich latach beton architektoniczny cieszy się ogromną popularnością. Jego oryginalny, surowy wygląd idealnie wpasowuje się w nowoczesne i industrialne wystroje. Jeżeli też zamierzasz wykorzystać go w swoim projekcie, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się na jego temat więcej. Po lekturze tekstu będziesz wiedział wszystko na temat tego jak położyć go u siebie! **

Beton architektoniczny - podstawowe informacje

Interesuje się nowoczesnymi trendami wnętrz i zwróciłeś uwagę na beton architektoniczny? Jego zastosowanie to doskonały pomysł na wykończenie pomieszczeń zarówno w domu, jak i przestrzeni publicznej. Niebanalny wygląd wprowadza niesamowity klimat, który zdecydowanie zapada w pamięć. Zanim jednak dowiesz się więcej na temat tego jak kłaść beton architektoniczny, powinieneś dowiedzieć się więcej na jego temat. Po pierwsze, występuje od pod wieloma nazwami, więc nie daj się zmylić sklepowym ofertom. Chociaż w naszym asortymencie widnieje określenie „architektoniczny”, to możesz go znaleźć również pod frazą „beton dekoracyjny”. To dokładnie ten sam produkt. Beton architektoniczny pod względem składu nie różni się praktycznie niczym od tradycyjnego betonu używanego w różnego rodzaju konstrukcjach. Powstaje na bazie mieszanki cementu, wody, kruszywa i innych ewentualnych dodatków. Ostateczny efekt gwarantuje bardzo dużą wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz długą żywotność. Wszystko to sprawia, że beton dekoracyjny jest ceniony nie tylko przez wzgląd na swoje właściwości estetyczne, ale też ogólną praktyczność, obok której nie sposób przejść obojętnie.

Beton architektoniczny - jak kłaść w estetyczny sposób?

Wiele osób niezaznajomionych do końca z tym trendem nie jest pewna, czy beton dekoracyjny wymaga jakiś szczególnych zabiegów i metod kładzenia. Otrzymanie zadowalającego efektu jest jednak bardzo proste. Jeżeli chodzi o kwestie estetyczne, to nie ma jednego uniwersalnego sposobu na to jak kłaść beton dekoracyjny. Wszelkie niedoskonałości w postaci porów, smug, wżerów czy raków są w tym przypadku pożądane. Dlatego decydując się na wykorzystanie takiego materiału, nie należy nastawiać się na perfekcyjność. Nieregularne i porowate powierzchnie, a także drobne przebarwienia nadają całości unikalnego charakteru i są bardzo cenione. Beton architektoniczny wykorzystuje bardzo drobny mikro cement, dzięki któremu wszystkie ubytki nie są jednak zbyt rozległe. W ten sposób struktura całości jest nieregularna przy bliższym przypatrzeniu się, ale z daleka sprawia wrażenie gładkiej i jednolitej. Dzięki temu wygląda bardzo profesjonalnie i nie pozostawia po sobie wrażenia czegoś niewykończonego. Istotne w odpowiedzi na pytanie o to jak kłaść beton dekoracyjny jest również to, że można robić to na wiele różnych sposobów. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by uformować z niego na przykład kafelki ścienne czy płyty podłogowe. W razie chęci i potrzeby można go też zabarwić w taki sposób, by kolorystycznie pasował do reszty wystroju albo odcisnąć na nim inne faktury. Pozostawia on więc duże pole do popisów dla kreatywnych projektantów.

Jak kłaść beton architektoniczny bezpośrednio?

Jedynym z najpowszechniejszych sposobów na to jak kłaść beton dekoracyjny, jest po prostu bezpośrednie rozprowadzenie go po ścianie. W takim wypadku należy kupić zaprawę betonową, która po rozrobieniu i zmieszaniu jest nakładana na pożądaną powierzchnię przy użyciu pacy nierdzewnej. Beton architektoniczny położony w ten sposób może mieć zarówno gładką, jak i porowatą fakturę, w zależności od tego jakich narzędzi użyło się do jego montażu. W celu większego uwidocznienia wszelkich pęcherzyków powietrza, surowości i niedoskonałości materiału, można po jego nałożeniu, ale jeszcze przed zastygnięciem, przejechać po nim wałkiem do malowania. Co ciekawe, materiał położony bezpośrednio na ścianę może imitować także płyty lub kafelki. Jak kłaść beton architektoniczny w taki sposób, by było to możliwe? Wystarczy po nałożeniu jego warstwy na ścianę odcisnąć w nim pionowe i poziome linie, które będą imitować fugi. Dla zachowania odpowiednich kątów i estetycznego wyglądu warto pomóc sobie przy tym poziomicą.

Jak się kładzie beton architektoniczny w formie płyt?

Beton dekoracyjny występuje w wielu formach. O ile położenie go bezpośrednio na ścianę nie powinno przysparzać nikomu wiele trudności, to zakup płyt i ich późniejszy montaż może być bardziej skomplikowany. Jak się kładzie beton architektoniczny w takiej postaci? Istnieją trzy sposoby na skuteczne przeprowadzenie tej operacji. Beton architektoniczny w formie płyt może być zamontowany za pośrednictwem kleju, na śruby lub na kotwy. Warto dobrać metodę do zaleceń producenta. Jak się kładzie beton architektoniczny na klej? Najpierw należy odpowiednio odczyścić i potem przygotować podłoże, poprzez zagruntowanie. Płyta również zagruntowana, zanim rozprowadzi się na nią równomiernie klej. Po tych czynnościach należy ją docisnąć do podłoża. Beton dekoracyjny przytwierdzany na śruby wymaga wywiercenia otworów w płycie. Nie jest to skomplikowana czynność, ale należy pamiętać o tym, by użyć wiertła do betonu, by nie wyrządzić szkód w materiale. Jeżeli chodzi o beton architektoniczny i jak kłaść go w metodzie z kotwami, to proces jest bardzo podobny, jak w przypadku montażu na śruby. Tego typu rozwiązania używane są zazwyczaj w przypadku najgrubszych, wielkoformatowych płyt.

Jak kłaść beton dekoracyjny - podsumowanie

Wybór odpowiedniego rodzaju betonu, a także sposobu montażu zależy od wielu czynników. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki zakupić beton architektoniczny i jak kłaść go w taki sposób, by proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie, skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy Ci dobrać odpowiedni produkt i doradzimy także w pozostałych kwestiach. Beton dekoracyjny to znakomity element wystroju wnętrza, a gdy wypróbujesz już podstawowe sposoby jego montażu, nie będziesz mieć problemu z samodzielnym wykonaniem dalszej pracy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zadzwoń do nas!

Oferta dla twojej firmy

Kontakt z działem handlowym

Beton.pl Sp. z o.o.
ul. Złota 59
00-120 Warszawa, Polska

Sprzedaż
kontakt@betonpl.eu
+48 605 912 113

BETON.pl Sp. z o.o. © copyright 2021, wszystkie prawa zastrzeżone NIP 5252874037 , REGON: 389766781, Kapitał zakładowy 2 000 000,00 PLN