Jak postawić płot betonowy, który będzie prosty i nie będzie się zapadać?

Beton

Płoty betonowe stanowią niezawodną i trwałą formę ogrodzenia. Zapewniają prywatność, bezpieczeństwo i estetyczny wygląd posesji. W naszym artykule odpowiemy na pytanie, jak postawić płot betonowy i omówimy najważniejsze kroki i techniki, które należy uwzględnić, aby stawianie płotu betonowego przebiegło sprawnie i zapewniło trwałość konstrukcji na lata.

Jak stawiać płot betonowy? Kilka słów o fundamentach

Jeśli chodzi o stawianie płotu betonowego przepisy nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Postawienie solidnego płotu betonowego zaczyna się od solidnych fundamentów. Fundamenty są kluczowym elementem, który utrzymuje całą konstrukcję w miejscu przez wiele lat.

Najczęściej stosowanym rodzajem fundamentu dla płotów betonowych są fundamenty betonowe typu ławowego. Wyróżnia się trzy podstawowe metody ich wykonania: przez wylewanie betonu bezpośrednio na miejsce, przy użyciu gotowych elementów prefabrykowanych lub za pomocą pustaków betonowych. Kluczowym aspektem jest również głębokość, na jaką należy wykonać fundamenty, aby zapewnić stabilność konstrukcji. Zazwyczaj głębokość ta wynosi od 50 do 80 centymetrów, ale może być większa w przypadku specjalnych warunków gruntowych. Odpowiednio przygotowane fundamenty zastąpią podmurówkę i zapewnią stabilność ogrodzenia.

Jak samemu postawić płot betonowy? Jaki beton użyć?

Podstawą udanego projektu płotu betonowego jest odpowiedni dobór betonu. Beton towarowy dostępny jest w różnych klasach wytrzymałościowych, które określają jego zdolność do wytrzymywania obciążeń. W przypadku płotów betonowych zaleca się wybór betonu o klasie wytrzymałości co najmniej C20/25, co oznacza, że beton ten wytrzyma ciśnienie wynoszące 20 MPa po 28 dniach utwardzania.

Przy samodzielnym wylewaniu betonu ważne jest również odpowiednie przygotowanie mieszanki. Wymieszanie betonu w odpowiednich proporcjach, zapewnienie odpowiedniej ilości wody oraz dokładne wymieszanie to kluczowe czynniki wpływające na jakość końcowego produktu. Nasza betoniarnia dostarcza gotowe mieszanki — wystarczy zamówić odpowiednią ilość, a dostarczymy beton i zalejemy przygotowane wcześniej fundamenty.

Jak postawić płot z płyt betonowych? Montaż płyt i słupków

Montaż płotu z płyt betonowych jest stosunkowo prosty i może być przeprowadzony przez doświadczonego majstra lub nawet przez samodzielnego wykonawcę. Kluczową częścią tego procesu jest właściwe umieszczenie słupków oraz mocowanie płyt betonowych. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie miejsc, w których zostaną umieszczone słupki. Słupki montuje się jeszcze na etapie wylewania fundamentów i umieszcza w płynnej mieszance betonu. Po utwardzeniu betonu można przystąpić do montażu płyt betonowych. Płyty te są zazwyczaj mocowane do słupków za pomocą specjalnych elementów montażowych lub betonu. Ważne jest również regularne sprawdzanie poziomu i kąta płotu podczas montażu, aby zapewnić równomierne i estetyczne wykończenie.

Jak widać, stawianie płotu betonowego może być wymagającym zadaniem, ale odpowiednie przygotowanie oraz korzystanie z właściwych materiałów i technik może zapewnić trwałość i estetykę konstrukcji na wiele lat.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a w tej znajduje się m.in. produkcja betonu towarowego.

Zadzwoń do nas!

Oferta dla twojej firmy

Kontakt z działem handlowym

Beton.pl Sp. z o.o.
ul. Złota 59
00-120 Warszawa, Polska

Sprzedaż
kontakt@betonpl.eu
+48 605 912 113

BETON.pl Sp. z o.o. © copyright 2021, wszystkie prawa zastrzeżone NIP 5252874037 , REGON: 389766781, Kapitał zakładowy 2 000 000,00 PLN